چوب چنار

حتما شما هم زمانی که دارید در خیابان قدم میزنید چشمتان به درخت چنار افتاده است و تا حدودی با شکل ظاهری این درخت آشنا هستید.

درخت چنار درختی از نیم کره شمالی با قامت و اندازه ای بلند حدود سی تا پنجاه متر است که دارای برگ های پهن است و در برابر خشکسالی مقاوم است.

چوب چنار چیست و چه کارایی دارد؟

چناری که داخل ایران میروید از گونه چنار خاوری است. این گونه قد بلند تنه ای تقریبا سفید رنگ و برگ های پهنی دارد و اگر شرایط خوبی برایش فراهم باشد مثل هوا مطبوع و آب کافی عمر طولانی دارد و اندازه زیادی رشد میکند.بیشتر درختان کهنسال در ایران چنار هستند.

با استفاده از چوب چنار میتوان دسته ابزار، صندلی، غربال، صندوق ظروف چوبی پذیرایی یا آشپزخانه مانند اردوخوری یا زعفران کوب (هاون چوبی) ساخت و یا برای ساختن این موارد از چوب چنار استفاده کرد.از فواید چوب چنار میتوان به رنگپذیری آن اشاره کرد و اینکه مقاوم است، اما پرز دار است. این چوب با آن که زود خشک می شود ولی تاب بر می دارد.

از قسمت های مختلف این چوب استفاده های گوناگونی میشود .چنانچه بر آن روغن مالیده شود زیبایی آن را دو چندان می کند.این چوب نه تنها کیفیت بالایی داشته بلکه به دلیل فراوانی ، ارزان بوده و به مقدار بسیار زیادی در ایران عرضه می گردد. یکی از مناسب ترین چوب ها برای خراطی است واز آن برای زیرکار و ساخت ستون و ظروف چوبی و درهای چوبی یکپارچه بخصوص درهای اماکن متبرکه از آن بسیار استفاده می شود.

چوب چنار در ساخت چه ابزاری کاربرد دارد

همانطور که تا الان متوجه شده اید ما برای تهیه چوب چنار در ایران مشکلی نداریم و این چوب در ایران به وفوور یافت میشود این چوب رنگ سفیدی دارد و رنگ چوب در لحظه اول برش سفید است و یا حتی بعد از ساب زدن نیز رنگ چوب به همان سفیدی برمیگردد.به مرور زمان و طی هوازدگی کم کم به سمت نارنجی کمرنگ سوق پیدا می کند.

شکل روی چوب چنار

دارای رگه های پرمگسی ریزی می باشد که مختص خودش است (دلیل ایجاد پرمگسی در چوب چنار و راش به دلیل نوع رشد سلولی آن است که بحث آن کاملا برمیگرده به گیاه شناسی که از بحث ما خارج است)

نکته:این رگه های پرمگسی در انتخاب این چوب در معرق کاری بسیار به کار میاد و بسیار میتوان با استفاده از این طرح چوب اثاره زیبایی خلق کنید

کاربرد چوب چنار در انواع صنعت

اکثرا اساتید و بزرگوارانی که در رشته منبت آموزش میدهند بسیار علاقه به استفاده از این چوب در اولین کار شاگرداشون دارنددر رشته معرق این چوب به دلیل داشتن پرمگسی های درشت و ریز و ترکیب شدنشون با هم به بافت پر پرندگان بسیار نزدیک میشود به همین دلیل در کارهای مینیاتوری از این نوع چوب استفاده می شود.از این چوب برای ساخت انواع ظروف چوبی مثل نمکدون،اردوخوری، گوشتکوب و .... استفاده میشود.

بوی چوب درخت چنار هم مانند بوی چوب برگ درخت می باشد که تقریبا برای تمامی مردم ایران آشنا است.

در زمان های قدیم بسیار این چوب مورد استفاده قرار میگرفته و درخت چنار درخت مقدسی در برخی از مناطق قلمداد میکردند به همین دلیل اکثرا نجارهای در و پنجره ها و ورودی های زیارتگاه ها از این نوع چوب استفاده شده است(دلیل مقدس بودن به خاطر وجود شکل پنجه دست برگ های چنار و سفید بودن چوب آن میدانند)

1 دیدگاه در “راهنمای خرید چوب چنار

  1. مریم کاظمی گفت:

    نمیدونستم این درخت چنار که همه جا هست اینقد خوبه چوووبش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *